Elevate your space with the modern elegance of the LED chandelier from the Ari Collection. Its sleek black frame and ribbed clear bottom lens create a soft, mesmerizing glow. Suspended by adjustable aircraft type cables with a "push-pin" system, it offers both style and effortless versatility. This model has a 3CCT switch to choose the color temperature of your preference (3K, 4K, 5K).
| Finish: | Black |
| Body Material: | Metal |
| Family: | Ari |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Certification: | ETL |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Width: | 19.7 |
| Length: | 19.7 |
| Height: | 2.13 |
| Minimum Height: | 5.73 |
| Maximum Height: | 72 |
| Weight: | 4.3 |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120 |
| Bulb Wattage: | 30W |
| Color Temperature: | 3000K - 5000K |
| Lumens: | 3300 |
| CRI: | 80 |
| Bulb Style: | Integrated LED |
| Dimmable: | Yes |
Warranty: Limited lifetime warranty
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
Elevate your space with the modern elegance of the LED chandelier from the Ari Collection. Its sleek black frame and ribbed clear bottom lens create a soft, mesmerizing glow. Suspended by adjustable aircraft type cables with a "push-pin" system, it offers both style and effortless versatility. This model has a 3CCT switch to choose the color temperature of your preference (3K, 4K, 5K).
| Finish: | Black |
| Body Material: | Metal |
| Family: | Ari |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Certification: | ETL |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Width: | 19.7 |
| Length: | 19.7 |
| Height: | 2.13 |
| Height min: | 5.73 |
| Height max: | 72 |
| Weight: | 4.3 |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120 |
| Bulb Wattage: | 30W |
| Color Temperature: | 3000K - 5000K |
| Lumens: | 3300 |
| CRI: | 80 |
| Bulb Style: | Integrated LED |
| Dimmable: | Yes |
Warranty: Limited lifetime warranty
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.