Chronicle one-light mini-pendants add visual interest and are ideal for commercial-style home kitchens or vintage dining areas. A metal trim accent ring adds a finishing touch the spherical glass globe. Clear seeded glass with an Antique Bronze frame.
| Finish: | Bronze |
| Body Material: | Steel |
| Family: | Chronicle |
| Style: | Transitional |
| Certification: | UL-CUL |
| Width: | 8 |
| Height: | 9 |
| Maximum Height: | 75 |
| Weight: | 5.74 |
| Chain Length: | 8 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | 5 D x 0.8125 H x 5 W |
| Backplate: | 5 D x 0.8125 H x 5 W |
| Bulb Count: | 1 |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
Chronicle one-light mini-pendants add visual interest and are ideal for commercial-style home kitchens or vintage dining areas. A metal trim accent ring adds a finishing touch the spherical glass globe. Clear seeded glass with an Antique Bronze frame.
| Finish: | Bronze |
| Body Material: | Steel |
| Family: | Chronicle |
| Style: | Transitional |
| Certification: | UL-CUL |
| Width: | 8 |
| Height: | 9 |
| Height max: | 75 |
| Weight: | 5.74 |
| Chain length: | 8 |
| Wire length: | 120 |
| Canopy diameter: | 5 D x 0.8125 H x 5 W |
| Backplate: | 5 D x 0.8125 H x 5 W |
| Bulb Count: | 1 |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.