The Sonic floor lamp's dramatic arc of black metal illuminates any room with 2,000 lumens of energy-efficient 24W LED lighting. Rated to last 50,000 hours, the LED lighting is integrated into the lamp and softened by a frosted diffuser. The slender rectangular tube extends more than 7' and offers a smart switch with a full-range dimmer and five settings to find the perfect color temperature for your mood, from crisp to warm, at the touch of a finger. Anchoring the lamp is a rectangular black marble base that adds a hint of elegance. This lamp is powered by a 5' black cord. The Sonic LED arc lamp is also available with an antique brass or brushed steel finish.
| Finish: | Black |
| Shade Material: | Black Metal with Frosted Diffuser |
| Family: | Sonic |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Certification: | ETL |
| Width: | 13.75 |
| Height: | 91 |
| Extension: | 52 |
| Weight: | 25.57 |
| Wire Length: | 60 |
| Shade/Glass Dimensions: | 12.5 x .75 Rect. |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 24W |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| Integrated LED: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
The Sonic floor lamp's dramatic arc of black metal illuminates any room with 2,000 lumens of energy-efficient 24W LED lighting. Rated to last 50,000 hours, the LED lighting is integrated into the lamp and softened by a frosted diffuser. The slender rectangular tube extends more than 7' and offers a smart switch with a full-range dimmer and five settings to find the perfect color temperature for your mood, from crisp to warm, at the touch of a finger. Anchoring the lamp is a rectangular black marble base that adds a hint of elegance. This lamp is powered by a 5' black cord. The Sonic LED arc lamp is also available with an antique brass or brushed steel finish.
| Finish: | Black |
| Shade Material: | Black Metal with Frosted Diffuser |
| Family: | Sonic |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Certification: | ETL |
| Width: | 13.75 |
| Height: | 91 |
| Extension: | 52 |
| Weight: | 25.57 |
| Wire length: | 60 |
| Shade dimensions: | 12.5 x .75 Rect. |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 24W |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| Integrated LED: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.