Fashion meets interior elegance in the Brickell collection. Strong, Mid-Century lighting silhouettes are laced in stunning Hazelnut leather details making this collection truly artisan. Unlike any collection before it, the Brickell melds texture, materials, and shapes in a way that can truly be named haute couture
| Finish: | Black |
| Body Material: | Steel with Hazelnut Leather Detail |
| Family: | Brickell |
| Designer: | Alan Pepin |
| Certification: | UL Certified |
| Shade Details: | Steel Spun Shade |
| Illumination Direction: | Down |
| Width: | 20 |
| Height: | 28.75 |
| Rod Length: | 46 Max (3x 12 + 1x 6 + 1x 4) |
| Wire Length: | 144 |
| Canopy: | D4.625 x H4.625 |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Count: | 3 |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 3 x 60W |
| Dimmable: | Yes, with dimmable bulb |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
Fashion meets interior elegance in the Brickell collection. Strong, Mid-Century lighting silhouettes are laced in stunning Hazelnut leather details making this collection truly artisan. Unlike any collection before it, the Brickell melds texture, materials, and shapes in a way that can truly be named haute couture
| Finish: | Black |
| Body Material: | Steel with Hazelnut Leather Detail |
| Family: | Brickell |
| Designer: | Alan Pepin |
| Certification: | UL Certified |
| Width: | 20 |
| Height: | 28.75 |
| Rod length: | 46 Max (3x 12 + 1x 6 + 1x 4) |
| Wire length: | 144 |
| Canopy diameter: | D4.625 x H4.625 |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Count: | 3 |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 3 x 60W |
| Dimmable: | Yes, with dimmable bulb |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.