Inspired by the Tridacna gigas: the world’s largest clam and source of the most extraordinary pearls. This collection celebrates the beauty of rarity and reveal. Oblong, pearl-like opal glass diffusers rest atop ruffled metal "shells,” painted in rich hues of burgundy, pine green, and dusty peach. The forms echo the ancient shell game, a dance of deception and discovery, where anticipation meets allure. Select pieces, including the table lamp, floor lamp, and wall sconce, incorporate deep walnut wood, adding warmth, texture, and timeless sophistication to the collection’s sculptural elegance.
| Finish: | Brown |
| Body Material: | Steel + Brass + Glass + Wood |
| Shade Material: | Steel Shade |
| Family: | Furrow |
| Designer: | Jason Koharik |
| Location Rating: | Damp |
| Certification: | UL |
| Height from Center: | 7.25 |
| Width: | 12 |
| Height: | 17 |
| Extension: | 8.125 |
| Canopy: | W8 x H17 x E1.5 |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Style: | Candelabra |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
Inspired by the Tridacna gigas: the world’s largest clam and source of the most extraordinary pearls. This collection celebrates the beauty of rarity and reveal. Oblong, pearl-like opal glass diffusers rest atop ruffled metal "shells,” painted in rich hues of burgundy, pine green, and dusty peach. The forms echo the ancient shell game, a dance of deception and discovery, where anticipation meets allure. Select pieces, including the table lamp, floor lamp, and wall sconce, incorporate deep walnut wood, adding warmth, texture, and timeless sophistication to the collection’s sculptural elegance.
| Finish: | Brown |
| Body Material: | Steel + Brass + Glass + Wood |
| Shade Material: | Steel Shade |
| Family: | Furrow |
| Designer: | Jason Koharik |
| Location Rating: | Damp |
| Certification: | UL |
| Width: | 12 |
| Height: | 17 |
| Extension: | 8.125 |
| Canopy diameter: | W8 x H17 x E1.5 |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Style: | Candelabra |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.