Discover the charm of Faye, a whimsical lighting collection designed to inspire and delight. Featuring chandeliers and semi-flush mounts adorned with clusters of clear swirl or sultry smoke glass bubbles, each fixture adds playful elegance and modern artistry to any room. Detailed chain suspensions and a socket-based design offer flexibility to choose the perfect bulbs for your style. Ideal for living rooms, bedrooms, dining areas, and more, Faye creates a captivating glow that elevates everyday spaces. Bulbs required; not included.
| Finish: | Gold |
| Body Material: | Steel + Glass |
| Family: | Faye |
| Designer: | Peyton Fox |
| Certification: | UL |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Height: | 25.125 |
| Minimum Height: | 32 |
| Wire Length: | 84 |
| Canopy: | D4.75 x H0.875 |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Count: | 6 |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Style: | Candelabra |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
Discover the charm of Faye, a whimsical lighting collection designed to inspire and delight. Featuring chandeliers and semi-flush mounts adorned with clusters of clear swirl or sultry smoke glass bubbles, each fixture adds playful elegance and modern artistry to any room. Detailed chain suspensions and a socket-based design offer flexibility to choose the perfect bulbs for your style. Ideal for living rooms, bedrooms, dining areas, and more, Faye creates a captivating glow that elevates everyday spaces. Bulbs required; not included.
| Finish: | Gold |
| Body Material: | Steel + Glass |
| Family: | Faye |
| Designer: | Peyton Fox |
| Certification: | UL |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Height: | 25.125 |
| Height min: | 32 |
| Wire length: | 84 |
| Canopy diameter: | D4.75 x H0.875 |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Count: | 6 |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Style: | Candelabra |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.