The Spade wall sconces bring the timeless elegance of antique iron lighting into modern interiors. Their bold arched silhouette, paired with luxury brass, urban bronze, and plaster style finishes, evokes vintage charm while seamlessly blending into organic modern, classic cottage, and transitional spaces. With integrated LED, these versatile wall lights offer warm, energy-efficient illumination—perfect for hallways, bathrooms, and bedside lighting.
| Finish: | White |
| Body Material: | Steel + Glass |
| Family: | Spade |
| Designer: | Elisa Carlucci |
| Location Rating: | Damp |
| Certification: | ETL |
| Height from Center: | 9.25 |
| Width: | 4.75 |
| Height: | 11.625 |
| Extension: | 5.625 |
| Canopy: | W4.75 x E1.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120-277V (Universal Voltage) |
| Bulb Wattage: | 6W |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 265lm* |
| CRI: | 90 |
| Life Span: | 50,000 Hours hours |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
The Spade wall sconces bring the timeless elegance of antique iron lighting into modern interiors. Their bold arched silhouette, paired with luxury brass, urban bronze, and plaster style finishes, evokes vintage charm while seamlessly blending into organic modern, classic cottage, and transitional spaces. With integrated LED, these versatile wall lights offer warm, energy-efficient illumination—perfect for hallways, bathrooms, and bedside lighting.
| Finish: | White |
| Body Material: | Steel + Glass |
| Family: | Spade |
| Designer: | Elisa Carlucci |
| Location Rating: | Damp |
| Certification: | ETL |
| Width: | 4.75 |
| Height: | 11.625 |
| Extension: | 5.625 |
| Canopy diameter: | W4.75 x E1.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120-277V (Universal Voltage) |
| Bulb Wattage: | 6W |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 265lm* |
| CRI: | 90 |
| Life Span: | 50,000 Hours hours |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.