Versus is a study in contrast, translating the human form into sculptural lighting. Strong metal cones in a range of luxe finishes are anchored on faux stone columns that resemble soapstone, each tipped with a fashion-forward finial for visual intrigue. Inspired by the surrealist art of Leonora Carrington, the collection evokes slender, sharpened silhouettes that occupy space like ethereal figures or walking obelisks. The shapes recall heads, tilted chins, and leaning brows, creating a dramatic interplay of form, shadow, and scale. Versus continues a design exploration begun in 2007, celebrating contrast, elegance, and subtle wit—a nod to the timeless jest of Spy vs Spy and the enduring power of sculptural storytelling in the home.
| Finish: | Steel |
| Body Material: | Brass |
| Shade Material: | Steel Shade |
| Family: | Versus |
| Designer: | Jason Koharik |
| Location Rating: | Damp |
| Certification: | UL |
| Height from Center: | 12.5 |
| Width: | 10 |
| Height: | 28.125 |
| Extension: | 6.875 |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Count: | 3 |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Style: | A19 |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
Versus is a study in contrast, translating the human form into sculptural lighting. Strong metal cones in a range of luxe finishes are anchored on faux stone columns that resemble soapstone, each tipped with a fashion-forward finial for visual intrigue. Inspired by the surrealist art of Leonora Carrington, the collection evokes slender, sharpened silhouettes that occupy space like ethereal figures or walking obelisks. The shapes recall heads, tilted chins, and leaning brows, creating a dramatic interplay of form, shadow, and scale. Versus continues a design exploration begun in 2007, celebrating contrast, elegance, and subtle wit—a nod to the timeless jest of Spy vs Spy and the enduring power of sculptural storytelling in the home.
| Finish: | Steel |
| Body Material: | Brass |
| Shade Material: | Steel Shade |
| Family: | Versus |
| Designer: | Jason Koharik |
| Location Rating: | Damp |
| Certification: | UL |
| Width: | 10 |
| Height: | 28.125 |
| Extension: | 6.875 |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Count: | 3 |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Style: | A19 |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.