The Dax Collection LED flushmount is a captivating fusion of modern sophistication and timeless charm. Its bold black frame, adorned with luxurious brass banding, cradles an authentic alabaster bottom lens that emits a soft, inviting glow. With a 3CCT switch, you can tailor your lighting to suit any mood or occasion, choosing between 3000K, 4000K, or 5000K color temperatures.
| Finish: | Black |
| Body Material: | Metal |
| Family: | Dax |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Certification: | ETL |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Width: | 15.2 |
| Length: | 15.2 |
| Height: | 3.5 |
| Minimum Height: | 3.5 |
| Maximum Height: | 3.5 |
| Weight: | 9.4 |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120 |
| Bulb Wattage: | 36W |
| Color Temperature: | 3000K - 5000K |
| Lumens: | 3960 |
| CRI: | 80 |
| Bulb Style: | Integrated LED |
Warranty: Limited lifetime warranty
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
The Dax Collection LED flushmount is a captivating fusion of modern sophistication and timeless charm. Its bold black frame, adorned with luxurious brass banding, cradles an authentic alabaster bottom lens that emits a soft, inviting glow. With a 3CCT switch, you can tailor your lighting to suit any mood or occasion, choosing between 3000K, 4000K, or 5000K color temperatures.
| Finish: | Black |
| Body Material: | Metal |
| Family: | Dax |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Certification: | ETL |
| Width: | 15.2 |
| Length: | 15.2 |
| Height: | 3.5 |
| Height min: | 3.5 |
| Height max: | 3.5 |
| Weight: | 9.4 |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120 |
| Bulb Wattage: | 36W |
| Color Temperature: | 3000K - 5000K |
| Lumens: | 3960 |
| CRI: | 80 |
| Bulb Style: | Integrated LED |
Warranty: Limited lifetime warranty
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.