Small in size, but big in impact, the 1-Light Cone Glass Pendant adds style and sophistication to any space. The bell curve detail adds a layer of dimension and the mutiple finish options complement any design aesthetic.
| Finish: | Bronze |
| Body Material: | Metal & Glass |
| Shade Description: | Clear Glass |
| Family: | Fallon |
| Style: | Industrial |
| Certification: | UL |
| Installation Position: | Socket Down |
| Light Direction: | Down |
| Width: | 6 |
| Height: | 9.25 |
| Minimum Height: | 15.25 |
| Maximum Height: | 107.25 |
| Extension: | 6 |
| Weight: | 3 |
| Chain Length: | 96" Wire |
| Wire Length: | 96 |
| Shade/Glass Dimensions: | 6.75 x 6 |
| Canopy: | 5 x 1.25 |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 100 |
| Bulb Style: | ST18 |
Warranty: 1-Year Limited Manufacturer's Warranty
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
Small in size, but big in impact, the 1-Light Cone Glass Pendant adds style and sophistication to any space. The bell curve detail adds a layer of dimension and the mutiple finish options complement any design aesthetic.
| Finish: | Bronze |
| Body Material: | Metal & Glass |
| Shade Description: | Clear Glass |
| Family: | Fallon |
| Style: | Industrial |
| Certification: | UL |
| Width: | 6 |
| Height: | 9.25 |
| Height min: | 15.25 |
| Height max: | 107.25 |
| Extension: | 6 |
| Weight: | 3 |
| Chain length: | 96" Wire |
| Wire length: | 96 |
| Shade dimensions: | 6.75 x 6 |
| Canopy diameter: | 5 x 1.25 |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 100 |
| Bulb Style: | ST18 |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.