CFLED lighting puts the focus on the sleek shape of an LED light in a minimalist format. The design features an integrated LED light. LED fixtures produce light at up to 90 percent better efficiency than incandescent lighting. The LED light is encased in a glass housing in all designs, with options that include rounded or squared shapes. The varied configurations include a minimal plastic frame in a flush mounted design to a more elaborate metal frame that provides a linear contrast. The CFLED collection of lighting incorporates form and function, giving it a versatile look that will work anywhere from a laundry room to the main bedroom.
| Finish: | Chrome |
| Body Material: | Glass |
| Shade Material: | Acrylic shades |
| Family: | LED |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Certification: | cUL |
| Energy Star: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Dimmer Type: | Elv |
| CCT: | 2700K /3000K / 4000K |
| Width: | 15 |
| Height: | 3.5 |
| Depth: | 15 |
| Weight: | 1 |
| Wire Length: | 8 |
| Bulb Base: | LED |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 22 |
| Color Temperature: | 2700K - 4000K |
| Lumens: | 1202 / 1311 / 1277(Initial) 646 / 708 / 702(Delivered) |
| CRI: | 90+ |
| Beam Spread: | 360 Degrees |
| Life Span: | 50000 hours |
| Integrated LED: | Yes |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Style: | Flat |
| Dimmable: | Yes |
Warranty: 5 Years Limited
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
CFLED lighting puts the focus on the sleek shape of an LED light in a minimalist format. The design features an integrated LED light. LED fixtures produce light at up to 90 percent better efficiency than incandescent lighting. The LED light is encased in a glass housing in all designs, with options that include rounded or squared shapes. The varied configurations include a minimal plastic frame in a flush mounted design to a more elaborate metal frame that provides a linear contrast. The CFLED collection of lighting incorporates form and function, giving it a versatile look that will work anywhere from a laundry room to the main bedroom.
| Finish: | Chrome |
| Body Material: | Glass |
| Shade Material: | Acrylic shades |
| Family: | LED |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Certification: | cUL |
| Energy Star: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Width: | 15 |
| Height: | 3.5 |
| Depth: | 15 |
| Weight: | 1 |
| Wire length: | 8 |
| Bulb Base: | LED |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 22 |
| Color Temperature: | 2700K - 4000K |
| Lumens: | 1202 / 1311 / 1277(Initial) 646 / 708 / 702(Delivered) |
| CRI: | 90+ |
| Beam Spread: | 360 Degrees |
| Life Span: | 50000 hours |
| Integrated LED: | Yes |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Style: | Flat |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.