Sleek minimalism and understated style – the Array family of lighting fixtures adds a noteworthy element of design to modern furnishings. With a subtle footprint, it will work in virtually any size room, or any area of your home, including hallways. All of the Array family's configurations are based on a simple straight line, with a metal base that comes in a choice of finishes, outfitted with an LED with an acrylic diffuser. Lighting is friendly to skin tones, in a format that won't overwhelm the space. Eye-catching simplicity is the core of Array's appeal, in a versatile design for modern homes.
| Finish: | Black |
| Body Material: | Metal |
| Family: | Array |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Location Rating: | Damp |
| Certification: | cUL, UL, ETL, CSA |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Dimmer Type: | ELV |
| Width: | 72 |
| Height: | 0.75 |
| Minimum Height: | 8.75 |
| Maximum Height: | 74 |
| Depth: | 0.5 |
| Weight: | 4 |
| Wire Length: | 72 |
| Canopy: | 2.25 x 4.75 x 15.0 |
| Bulb Base: | LED |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 56 |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 3920 |
| CRI: | 90+ |
| Beam Spread: | 360 Degrees |
| Life Span: | 30000 hours |
| Integrated LED: | Yes |
| Bulb Included: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
Warranty: 3 Years Limited
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
Sleek minimalism and understated style – the Array family of lighting fixtures adds a noteworthy element of design to modern furnishings. With a subtle footprint, it will work in virtually any size room, or any area of your home, including hallways. All of the Array family's configurations are based on a simple straight line, with a metal base that comes in a choice of finishes, outfitted with an LED with an acrylic diffuser. Lighting is friendly to skin tones, in a format that won't overwhelm the space. Eye-catching simplicity is the core of Array's appeal, in a versatile design for modern homes.
| Finish: | Black |
| Body Material: | Metal |
| Family: | Array |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Location Rating: | Damp |
| Certification: | cUL, UL, ETL, CSA |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Width: | 72 |
| Height: | 0.75 |
| Height min: | 8.75 |
| Height max: | 74 |
| Depth: | 0.5 |
| Weight: | 4 |
| Wire length: | 72 |
| Canopy diameter: | 2.25 x 4.75 x 15.0 |
| Bulb Base: | LED |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 56 |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 3920 |
| CRI: | 90+ |
| Beam Spread: | 360 Degrees |
| Life Span: | 30000 hours |
| Integrated LED: | Yes |
| Bulb Included: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.