Ramona 30W Horizontal Pendant
| Finish: | Brass |
| Body Material: | Glass |
| Family: | Ramona |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Location Rating: | Damp |
| Certification: | cUL, UL, ETL, CSA |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Dimmer Type: | ELV |
| Width: | 43.5 |
| Height: | 4 |
| Minimum Height: | 17.5 |
| Maximum Height: | 77.5 |
| Depth: | 4 |
| Weight: | 9 |
| Canopy: | 5.5 x 1.5 |
| Bulb Base: | LED |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 30 |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 3061(Initial) 1539(Delivered) |
| CRI: | 90+ |
| Beam Spread: | 360 Degrees |
| Life Span: | 30000 hours |
| Integrated LED: | Yes |
| Bulb Included: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
Warranty: 3 Years Limited
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
Ramona 30W Horizontal Pendant
| Finish: | Brass |
| Body Material: | Glass |
| Family: | Ramona |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Location Rating: | Damp |
| Certification: | cUL, UL, ETL, CSA |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Width: | 43.5 |
| Height: | 4 |
| Height min: | 17.5 |
| Height max: | 77.5 |
| Depth: | 4 |
| Weight: | 9 |
| Canopy diameter: | 5.5 x 1.5 |
| Bulb Base: | LED |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 30 |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 3061(Initial) 1539(Delivered) |
| CRI: | 90+ |
| Beam Spread: | 360 Degrees |
| Life Span: | 30000 hours |
| Integrated LED: | Yes |
| Bulb Included: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.