A sleek, high-quality LED vanity light with direct illumination, made from sturdy aluminum. Its streamlined linear design provides even, versatile lighting, perfect for modern spaces. The fixture can be offset from the electrical box by up to 9 1/2 inches to the left or right, allowing for easy alignment with existing elements such as a sink or mirror.
| Finish: | Black |
| Body Material: | Aluminium |
| Shade Material: | Frosted Lens |
| Family: | Ledge |
| Location Rating: | Damp |
| Certification: | ETL |
| Width: | 3.75 |
| Length: | 24 |
| Height: | 4.75 |
| Weight: | 6.6 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 33W |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| Lumens: | 2330 |
| CRI: | 90 |
| Beam Spread: | 115 |
| Life Span: | 50,000 hours |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
A sleek, high-quality LED vanity light with direct illumination, made from sturdy aluminum. Its streamlined linear design provides even, versatile lighting, perfect for modern spaces. The fixture can be offset from the electrical box by up to 9 1/2 inches to the left or right, allowing for easy alignment with existing elements such as a sink or mirror.
| Finish: | Black |
| Body Material: | Aluminium |
| Shade Material: | Frosted Lens |
| Family: | Ledge |
| Location Rating: | Damp |
| Certification: | ETL |
| Width: | 3.75 |
| Length: | 24 |
| Height: | 4.75 |
| Weight: | 6.6 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 33W |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| Lumens: | 2330 |
| CRI: | 90 |
| Beam Spread: | 115 |
| Life Span: | 50,000 hours |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.