Inspired by European circular mirrors, the Martell(TM) mirror enhances the dcor of any room with its decorative faux leather strap and Matte Black finish. Equipped with a touch dimming feature and color temperature setting to allow you to set the lighting cooler or warmer based on your lighting and room needs.
| Finish: | Matte Black |
| Body Material: | Steel |
| Family: | Martell |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Location Rating: | Damp |
| Certification: | cETLus Listed Damp |
| Width: | 27.75 |
| Height: | 39.5 |
| Extension: | 1.75 |
| Weight: | 23.2 |
| Bulb Wattage: | 61.5W |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 450 |
| Dimmable: | Yes |
Warranty: Limited warranty, see manufacturer for details.
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
Inspired by European circular mirrors, the Martell(TM) mirror enhances the dcor of any room with its decorative faux leather strap and Matte Black finish. Equipped with a touch dimming feature and color temperature setting to allow you to set the lighting cooler or warmer based on your lighting and room needs.
| Finish: | Matte Black |
| Body Material: | Steel |
| Family: | Martell |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Location Rating: | Damp |
| Certification: | cETLus Listed Damp |
| Width: | 27.75 |
| Height: | 39.5 |
| Extension: | 1.75 |
| Weight: | 23.2 |
| Bulb Wattage: | 61.5W |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 450 |
| Dimmable: | Yes |
Warranty: Limited warranty, see manufacturer for details.
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.