Horizontal Spans of natural wood frame an evenly diffused LED omnidirectional light source. Choose from genuine Walnut with Black or Natural Aged Brass accents or solid oak in a hand-applied Driftwood finish. Whether surface mounted or suspended as a pendant, this collection provides a natural touch to an otherwise modern, minimalist design.
| Finish: | Naturals |
| Body Material: | Wood, Acrylic, Aluminum, Steel |
| Shade Material: | Acrylic |
| Family: | Joist |
| Certification: | cETLus |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes, 30 Degree Max Slope |
| Dimmer: | 3-in-1 Triac, ELV, or 0-10V |
| Width: | 2 |
| Length: | 45.25 |
| Height: | 4 |
| Minimum Height: | 5.75 |
| Maximum Height: | 125.5 |
| Weight: | 5.7 |
| Wire Length: | 120 |
| Shade/Glass Dimensions: | 2H |
| Canopy: | 4.75 x 11.75 x 1.5 |
| Bulb Base: | DC Integrated |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120-277 |
| Bulb Wattage: | 28 |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1680 |
| CRI: | 90 |
| Life Span: | 20,000 hours |
| Integrated LED: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
Horizontal Spans of natural wood frame an evenly diffused LED omnidirectional light source. Choose from genuine Walnut with Black or Natural Aged Brass accents or solid oak in a hand-applied Driftwood finish. Whether surface mounted or suspended as a pendant, this collection provides a natural touch to an otherwise modern, minimalist design.
| Finish: | Naturals |
| Body Material: | Wood, Acrylic, Aluminum, Steel |
| Shade Material: | Acrylic |
| Family: | Joist |
| Certification: | cETLus |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes, 30 Degree Max Slope |
| Width: | 2 |
| Length: | 45.25 |
| Height: | 4 |
| Height min: | 5.75 |
| Height max: | 125.5 |
| Weight: | 5.7 |
| Wire length: | 120 |
| Shade dimensions: | 2H |
| Canopy diameter: | 4.75 x 11.75 x 1.5 |
| Bulb Base: | DC Integrated |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120-277 |
| Bulb Wattage: | 28 |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1680 |
| CRI: | 90 |
| Life Span: | 20,000 hours |
| Integrated LED: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.