A sliver of light runs parallel to the slim frame of each pill-shaped mirror. An accompanying backlight delivers an offset shimmer. The versatile “L” shaped shelf placement allows for personalization of the piece.
| Finish: | Gold |
| Body Material: | Steel |
| Shade Material: | Glass |
| Family: | Linden |
| Style: | Art Deco |
| Location Rating: | Damp |
| Light Direction: | Ambient |
| Width: | 24 |
| Length: | 24 |
| Height: | 42 |
| Minimum Height: | 42 |
| Maximum Height: | 42 |
| Extension: | 3.125 |
| Weight: | 37.2 |
| Wire Length: | 30 |
| Backplate: | 24.00 x 42.00 |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 1x 80W |
| Color Temperature: | 3000K - 6400K |
| Lumens: | 1473 |
| CRI: | 90 |
| Beam Spread: | 270-Degrees |
| Integrated LED: | Yes |
| Bulb Included: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
A sliver of light runs parallel to the slim frame of each pill-shaped mirror. An accompanying backlight delivers an offset shimmer. The versatile “L” shaped shelf placement allows for personalization of the piece.
| Finish: | Gold |
| Body Material: | Steel |
| Shade Material: | Glass |
| Family: | Linden |
| Style: | Art Deco |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 24 |
| Length: | 24 |
| Height: | 42 |
| Height min: | 42 |
| Height max: | 42 |
| Extension: | 3.125 |
| Weight: | 37.2 |
| Wire length: | 30 |
| Backplate: | 24.00 x 42.00 |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 1x 80W |
| Color Temperature: | 3000K - 6400K |
| Lumens: | 1473 |
| CRI: | 90 |
| Beam Spread: | 270-Degrees |
| Integrated LED: | Yes |
| Bulb Included: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.