Cruz catches the eye with its modern, sleek design and trapezoidal silhouette. Cruz emits a beautiful wall wash illumination through the etched glass to enhance modern facades. Mounting versatility allows individuals to display either the small or large side up or down. LED bulb is included.
| Finish: | Black |
| Body Material: | Composite |
| Family: | Cruz |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Location Rating: | Wet |
| Certification: | C-US Wet Rated |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Width: | 6 |
| Length: | 4.5 |
| Height: | 11 |
| Extension: | 4.5 |
| Weight: | 2.5 |
| Backplate: | 6 x 11 |
| Bulb Count: | 2 |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1000 |
| CRI: | 80 |
| Dimmable: | Yes - CL Type Dimmer (SSL7A) |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
Cruz catches the eye with its modern, sleek design and trapezoidal silhouette. Cruz emits a beautiful wall wash illumination through the etched glass to enhance modern facades. Mounting versatility allows individuals to display either the small or large side up or down. LED bulb is included.
| Finish: | Black |
| Body Material: | Composite |
| Family: | Cruz |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Location Rating: | Wet |
| Certification: | C-US Wet Rated |
| Width: | 6 |
| Length: | 4.5 |
| Height: | 11 |
| Extension: | 4.5 |
| Weight: | 2.5 |
| Backplate: | 6 x 11 |
| Bulb Count: | 2 |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1000 |
| CRI: | 80 |
| Dimmable: | Yes - CL Type Dimmer (SSL7A) |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.