Turbine is a robust nine-blade fan, offering a clean look and excellent breeze. Its sleek blades accentuate all spaces, available in a variety of finishes. Complemented by beautiful etched opal glass, Turbine boasts modern functionality with integrated 24W LED lighting for improved illumination. Versatile in style and form, Turbine appeals to both interior and outdoor living spaces.
| Finish: | Black |
| Body Material: | Steel |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Etched Opal |
| Family: | Turbine |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Location Rating: | Wet |
| Certification: | ETL |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes, 20 Degree Max Slope |
| Blade to Ceiling Height: | 13 |
| Width: | 60 |
| Length: | 60 |
| Height: | 17.5 |
| Weight: | 31 |
| Canopy: | 6 x 2.5 |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 24 |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2000 |
| CRI: | 90 |
| Life Span: | 50,000 hours |
| Integrated LED: | Yes |
| Bulb Included: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Blade count: | 9 |
| Blade finish: | Matte Black |
| Blade material: | Composite |
| Blade span: | 60 |
| Blade pitch: | 13 Degrees |
| Blade included: | Yes |
| Fan motor: | DC-165NS 6-Speed Reversible Motor |
| Airflow: | 6160 |
| Airflow efficiency: | 232 |
| Control included: | Yes |
| Light kit: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
Turbine is a robust nine-blade fan, offering a clean look and excellent breeze. Its sleek blades accentuate all spaces, available in a variety of finishes. Complemented by beautiful etched opal glass, Turbine boasts modern functionality with integrated 24W LED lighting for improved illumination. Versatile in style and form, Turbine appeals to both interior and outdoor living spaces.
| Finish: | Black |
| Body Material: | Steel |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Etched Opal |
| Family: | Turbine |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Location Rating: | Wet |
| Certification: | ETL |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes, 20 Degree Max Slope |
| Width: | 60 |
| Length: | 60 |
| Height: | 17.5 |
| Weight: | 31 |
| Canopy diameter: | 6 x 2.5 |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 24 |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2000 |
| CRI: | 90 |
| Life Span: | 50,000 hours |
| Integrated LED: | Yes |
| Bulb Included: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.