Now, this delivers the "Wow factor" in spades! The 9-Light LED Pendant features nine large faceted crystals positioned horizontally, with four smaller crystals at the ends of each of the four low-voltage cables. Each large crystal can be moved up-or-down on the cable "rails" to custom-place each one as best suits the space. Both elegant and modern, the Gatsby defies past classic boundaries of yesterday's crystal chandeliers.
| Finish: | Gold |
| Family: | Gatsby |
| Style: | Transitional |
| Location Rating: | Damp |
| Certification: | UL|CUL |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes, adaptable one way to 45 degrees |
| Accent Material 1: | Crystal |
| Width: | 27.5 |
| Height: | 30 |
| Minimum Height: | 30 |
| Maximum Height: | 230 |
| Depth: | 4.5 |
| Weight: | 58.4 |
| Canopy: | 4.5 x 27.5 |
| Bulb Base: | LED |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 9x 3W |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1800 |
| CRI: | 90 |
| Life Span: | 30,000 hours |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
Now, this delivers the "Wow factor" in spades! The 9-Light LED Pendant features nine large faceted crystals positioned horizontally, with four smaller crystals at the ends of each of the four low-voltage cables. Each large crystal can be moved up-or-down on the cable "rails" to custom-place each one as best suits the space. Both elegant and modern, the Gatsby defies past classic boundaries of yesterday's crystal chandeliers.
| Finish: | Gold |
| Family: | Gatsby |
| Style: | Transitional |
| Location Rating: | Damp |
| Certification: | UL|CUL |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes, adaptable one way to 45 degrees |
| Width: | 27.5 |
| Height: | 30 |
| Height min: | 30 |
| Height max: | 230 |
| Depth: | 4.5 |
| Weight: | 58.4 |
| Canopy diameter: | 4.5 x 27.5 |
| Bulb Base: | LED |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 9x 3W |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1800 |
| CRI: | 90 |
| Life Span: | 30,000 hours |
| Dimmable: | Yes |
Warranty: Lifetime Limited Warranty
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.