A contrast of vintage tongs with modern technology and luxury style are evident in the Pression Lamp. The stylized "tongs" grip the craqueled (or opal) glass globe at both ends, providing power to the LED to unique effect. The decorative leather strap completes the look for an unexpected textural element. A base dimmer enables you to go from task to relaxation with ease.
| Finish: | Black |
| Shade Description: | Opal Glass (GG) |
| Family: | Pression |
| Style: | Transitional |
| Location Rating: | Damp |
| Certification: | UL|CUL |
| Accent Material 1: | Black Leather |
| Width: | 15.2 |
| Height: | 24.5 |
| Depth: | 9.5 |
| Weight: | 15.6 |
| Bulb Base: | LED |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120 - 277V |
| Bulb Wattage: | 4.3 |
| Color Temperature: | 3000K |
| CRI: | 90 |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
A contrast of vintage tongs with modern technology and luxury style are evident in the Pression Lamp. The stylized "tongs" grip the craqueled (or opal) glass globe at both ends, providing power to the LED to unique effect. The decorative leather strap completes the look for an unexpected textural element. A base dimmer enables you to go from task to relaxation with ease.
| Finish: | Black |
| Shade Description: | Opal Glass (GG) |
| Family: | Pression |
| Style: | Transitional |
| Location Rating: | Damp |
| Certification: | UL|CUL |
| Width: | 15.2 |
| Height: | 24.5 |
| Depth: | 9.5 |
| Weight: | 15.6 |
| Bulb Base: | LED |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120 - 277V |
| Bulb Wattage: | 4.3 |
| Color Temperature: | 3000K |
| CRI: | 90 |
| Dimmable: | Yes |
Warranty: Lifetime Limited Warranty
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.