Illuminate outdoor spaces with the 12 Volt LED 23.6" Flared Top Path Light in Textured Black. Offering a 2700K integrated LED light source, this path light delivers a warm white light to pathways and walkways. Crafted to withstand the elements, the flared path light's electrical components are fully sealed under a polycarbonate lens. Its shade tapers toward its edges to create a streamlined, clean modern design that easily coordinates with a wide variety of exterior home styles.
| Finish: | Black |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Location Rating: | Wet |
| Certification: | cETLus |
| Width: | 3.5 |
| Length: | 4.2 |
| Height: | 23.6 |
| Weight: | 2.3 |
| Wire Length: | 30 |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 12 AC/DC |
| Bulb Wattage: | 2.75W |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 135 |
| CRI: | 80 |
| Life Span: | 50,000 hours |
| Integrated LED: | Yes |
Warranty: Limited warranty, see manufacturer for details.
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
Illuminate outdoor spaces with the 12 Volt LED 23.6" Flared Top Path Light in Textured Black. Offering a 2700K integrated LED light source, this path light delivers a warm white light to pathways and walkways. Crafted to withstand the elements, the flared path light's electrical components are fully sealed under a polycarbonate lens. Its shade tapers toward its edges to create a streamlined, clean modern design that easily coordinates with a wide variety of exterior home styles.
| Finish: | Black |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Location Rating: | Wet |
| Certification: | cETLus |
| Width: | 3.5 |
| Length: | 4.2 |
| Height: | 23.6 |
| Weight: | 2.3 |
| Wire length: | 30 |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 12 AC/DC |
| Bulb Wattage: | 2.75W |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 135 |
| CRI: | 80 |
| Life Span: | 50,000 hours |
| Integrated LED: | Yes |
Warranty: Limited warranty, see manufacturer for details.
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.