On-trend yet timeless, the Moraine LED chandelier is true elegance. Swooping concentric curves update the traditional chandelier look. Each candle holder cups the integrated LED light source with layered glass. Clear outer glass pairs with an etched interior to give the illusion of ambient candles that light up any space.
| Finish: | Black |
| Body Material: | Steel |
| Family: | Moraine |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Certification: | cETLus |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Max Stem Tilt: | 90 Degrees |
| Height: | 24.75 |
| Maximum Height: | 36 |
| Weight: | 12.94 |
| Wire Length: | 144 |
| Shade/Glass Dimensions: | 1.75 x 5.75 |
| Canopy: | 8 x 1.75 |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Count: | 10 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120 AC |
| Bulb Wattage: | 50.0W |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 3270 |
| CRI: | 90 |
| Life Span: | 50,000 hours |
| Integrated LED: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
On-trend yet timeless, the Moraine LED chandelier is true elegance. Swooping concentric curves update the traditional chandelier look. Each candle holder cups the integrated LED light source with layered glass. Clear outer glass pairs with an etched interior to give the illusion of ambient candles that light up any space.
| Finish: | Black |
| Body Material: | Steel |
| Family: | Moraine |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Certification: | cETLus |
| Height: | 24.75 |
| Height max: | 36 |
| Weight: | 12.94 |
| Wire length: | 144 |
| Shade dimensions: | 1.75 x 5.75 |
| Canopy diameter: | 8 x 1.75 |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Count: | 10 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120 AC |
| Bulb Wattage: | 50.0W |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 3270 |
| CRI: | 90 |
| Life Span: | 50,000 hours |
| Integrated LED: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.