Architectural corbels inspire the hints of ornamental details on Tide. With its Etched Cased Opal glass and brushed nickel finish, Tide illuminates in cosmopolitan elegance, and its silver blades ensure your outdoor space is as comfortable as it is stylish. It's designed to withstand wet-rated weather conditions, plus combat the effect of certain environmental factors such as saltwater spray and impact from UV rays.
| Finish: | Brushed Nickel |
| Body Material: | Stainless Steel |
| Family: | Tide |
| Style: | Traditional & Classic |
| Location Rating: | Wet |
| Certification: | cETLus Listed Wet |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Height: | 14 |
| Weight: | 20.9 |
| Rod Length: | 1.00 OD X 4.50 |
| Wire Length: | 78 |
| Backplate: | 6 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Wattage: | 17.0W |
| Color Temperature: | 3000K |
| Dimmable: | Yes |
| Blade finish: | Silver |
| Blade span: | 52 |
| Blade pitch: | 12 |
| Light kit: | Yes |
Warranty: Limited warranty, see manufacturer for details.
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
Architectural corbels inspire the hints of ornamental details on Tide. With its Etched Cased Opal glass and brushed nickel finish, Tide illuminates in cosmopolitan elegance, and its silver blades ensure your outdoor space is as comfortable as it is stylish. It's designed to withstand wet-rated weather conditions, plus combat the effect of certain environmental factors such as saltwater spray and impact from UV rays.
| Finish: | Brushed Nickel |
| Body Material: | Stainless Steel |
| Family: | Tide |
| Style: | Traditional & Classic |
| Location Rating: | Wet |
| Certification: | cETLus Listed Wet |
| Height: | 14 |
| Weight: | 20.9 |
| Rod length: | 1.00 OD X 4.50 |
| Wire length: | 78 |
| Backplate: | 6 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Wattage: | 17.0W |
| Color Temperature: | 3000K |
| Dimmable: | Yes |
Warranty: Limited warranty, see manufacturer for details.
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.