The Lex collection reimagines modern design with a touch of timeless sophistication, combining vintage brass and urban bronze finishes. Its asymmetrical linear bars of light intersect in bold yet elegant forms, creating a striking and contemporary statement. Perfect for refreshing any space, Lex blends classic tones with innovative shapes for a truly unique look.
| Finish: | Bronze |
| Body Material: | Steel, Acrylic |
| Diffuser: | White Acrylic Diffuser |
| Family: | Lex |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Certification: | ETL |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Illumination Direction: | Front |
| Width: | 19.625 |
| Length: | 26.625 |
| Height: | 17.625 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | 7.125 x 1.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Bulb Wattage: | 41W |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1570lm* |
| CRI: | 90 |
| Life Span: | 50,000 hours |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
The Lex collection reimagines modern design with a touch of timeless sophistication, combining vintage brass and urban bronze finishes. Its asymmetrical linear bars of light intersect in bold yet elegant forms, creating a striking and contemporary statement. Perfect for refreshing any space, Lex blends classic tones with innovative shapes for a truly unique look.
| Finish: | Bronze |
| Body Material: | Steel, Acrylic |
| Diffuser: | White Acrylic Diffuser |
| Family: | Lex |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Certification: | ETL |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Width: | 19.625 |
| Length: | 26.625 |
| Height: | 17.625 |
| Wire length: | 120 |
| Canopy diameter: | 7.125 x 1.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Bulb Wattage: | 41W |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1570lm* |
| CRI: | 90 |
| Life Span: | 50,000 hours |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.