The Nix Flush Mount Lighting Collection combines a sleek, ultra-slim profile with a touch of decorative elegance, making it the perfect choice for modern interiors. Available in mixed metal finishes: Black with Gold or White with Gold. Nix adds a refined accent while remaining versatile enough for kitchens, hallways, bedrooms, and more. Built with integrated LED technology for energy efficiency and long-lasting performance, each fixture also includes a 5-color temperature selectable switch (2700K–5000K), giving you the freedom to choose between warm, ambient light or bright, functional illumination. With its slim silhouette and stylish details, Nix offers a seamless blend of performance and design sophistication.
| Finish: | Black |
| Body Material: | Steel + Glass + Polymeric Material |
| Family: | Nix |
| Location Rating: | Damp |
| Certification: | ETL |
| CCT: | 5CCT/2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Height: | 1.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 25W |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| Lumens: | 1611lm |
| CRI: | 90 |
| Life Span: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
The Nix Flush Mount Lighting Collection combines a sleek, ultra-slim profile with a touch of decorative elegance, making it the perfect choice for modern interiors. Available in mixed metal finishes: Black with Gold or White with Gold. Nix adds a refined accent while remaining versatile enough for kitchens, hallways, bedrooms, and more. Built with integrated LED technology for energy efficiency and long-lasting performance, each fixture also includes a 5-color temperature selectable switch (2700K–5000K), giving you the freedom to choose between warm, ambient light or bright, functional illumination. With its slim silhouette and stylish details, Nix offers a seamless blend of performance and design sophistication.
| Finish: | Black |
| Body Material: | Steel + Glass + Polymeric Material |
| Family: | Nix |
| Location Rating: | Damp |
| Certification: | ETL |
| Height: | 1.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 25W |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| Lumens: | 1611lm |
| CRI: | 90 |
| Life Span: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.