The Wick Wall Sconce is a modern take on the classic candlestick. A curved metal "wick” rises from the backplate to the top of the sconce, drawing attention to the integrated LED light housed within a lantern-like opal glass diffuser. This design provides soft, ambient illumination while maintaining a sculptural presence. Available in luxe brass plated finishes or with a travertine backplate, Wick adds warmth and elegance to any interior. Perfect for bathrooms, hallways, bedrooms, entryways, or commercial and hospitality spaces, it combines functional lighting with striking visual appeal.
| Finish: | Bronze |
| Body Material: | Steel + Glass + Stone |
| Shade Material: | Opal Glass Shade |
| Family: | Wick |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Certification: | ETL |
| Height from Center: | 17.375 |
| Width: | 5.125 |
| Height: | 19.875 |
| Extension: | 4.125 |
| Canopy: | D5.125 x E1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120-277V (Universal Voltage) |
| Bulb Wattage: | 13W |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 520lm* |
| CRI: | 90 |
| Life Span: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
The Wick Wall Sconce is a modern take on the classic candlestick. A curved metal "wick” rises from the backplate to the top of the sconce, drawing attention to the integrated LED light housed within a lantern-like opal glass diffuser. This design provides soft, ambient illumination while maintaining a sculptural presence. Available in luxe brass plated finishes or with a travertine backplate, Wick adds warmth and elegance to any interior. Perfect for bathrooms, hallways, bedrooms, entryways, or commercial and hospitality spaces, it combines functional lighting with striking visual appeal.
| Finish: | Bronze |
| Body Material: | Steel + Glass + Stone |
| Shade Material: | Opal Glass Shade |
| Family: | Wick |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Certification: | ETL |
| Width: | 5.125 |
| Height: | 19.875 |
| Extension: | 4.125 |
| Canopy diameter: | D5.125 x E1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Voltage: | 120-277V (Universal Voltage) |
| Bulb Wattage: | 13W |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 520lm* |
| CRI: | 90 |
| Life Span: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.