Amplify the look of any space with this beautiful 1-light pendant! It features a shade of highly textured hammered glass that takes center stage, held on a sleek black hanging cord and accentuated by hardware in a Matte Black finish. This pendant is 12.75" in width and has an adjustable height ranging from 15" to 135". Uses 1 standard size bulb of up to 60 watts. Bulb not included.
| Finish: | Black |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Hammered |
| Style: | Coastal & Nautical |
| Certification: | UL/CUL |
| Width: | 12.75 |
| Length: | 12.75 |
| Height: | 15 |
| Minimum Height: | 15 |
| Maximum Height: | 135 |
| Weight: | 6.78 |
| Wire Length: | 120 |
| Shade/Glass Dimensions: | 12.75 x 12.75 x 15 |
| Canopy: | 5 x 5 x 0.75 |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
Amplify the look of any space with this beautiful 1-light pendant! It features a shade of highly textured hammered glass that takes center stage, held on a sleek black hanging cord and accentuated by hardware in a Matte Black finish. This pendant is 12.75" in width and has an adjustable height ranging from 15" to 135". Uses 1 standard size bulb of up to 60 watts. Bulb not included.
| Finish: | Black |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Hammered |
| Style: | Coastal & Nautical |
| Certification: | UL/CUL |
| Width: | 12.75 |
| Length: | 12.75 |
| Height: | 15 |
| Height min: | 15 |
| Height max: | 135 |
| Weight: | 6.78 |
| Wire length: | 120 |
| Shade dimensions: | 12.75 x 12.75 x 15 |
| Canopy diameter: | 5 x 5 x 0.75 |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.