Simplified frame with updated styling and elegant etched glass shades. This semi flush fixture is convertible to a hanging fixture. Perfect for foyers, hall, bedrooms and closets. This fixture is LED for energy savings. It has 1276 lumens (source) with a 3000K color temperature. Complimented by a Brushed Nickel finish.
| Finish: | Brushed Silver |
| Body Material: | Steel |
| Family: | Gather LED |
| Style: | Transitional |
| Certification: | cCSAus |
| Width: | 12.88 |
| Height: | 10.38 |
| Maximum Height: | 50 |
| Weight: | 4.96 |
| Chain Length: | 36 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | 5.25 D x 1 H x 5.25 W |
| Backplate: | 5.25 D x 1 H x 5.25 W |
| Bulb Count: | 1 |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
Simplified frame with updated styling and elegant etched glass shades. This semi flush fixture is convertible to a hanging fixture. Perfect for foyers, hall, bedrooms and closets. This fixture is LED for energy savings. It has 1276 lumens (source) with a 3000K color temperature. Complimented by a Brushed Nickel finish.
| Finish: | Brushed Silver |
| Body Material: | Steel |
| Family: | Gather LED |
| Style: | Transitional |
| Certification: | cCSAus |
| Width: | 12.88 |
| Height: | 10.38 |
| Height max: | 50 |
| Weight: | 4.96 |
| Chain length: | 36 |
| Wire length: | 120 |
| Canopy diameter: | 5.25 D x 1 H x 5.25 W |
| Backplate: | 5.25 D x 1 H x 5.25 W |
| Bulb Count: | 1 |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.