Uniquely shaped modern 10 inch LED pendant with sleek lines. This pendant utilizes a Brushed Nickel Finish with a white linen interior for optimal light output. This pendant is ideal for modern, transitional or urban industrial kitchens.
| Finish: | Brushed Silver |
| Body Material: | Steel |
| Family: | Onion LED Pendant |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Certification: | cCSAus |
| Width: | 10 |
| Height: | 10.75 |
| Maximum Height: | 77 |
| Weight: | 3.97 |
| Chain Length: | 8 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | 4.9375 D x 1.125 H x 4.9375 W |
| Backplate: | 4.9375 D x 1.125 H x 4.9375 W |
| Bulb Count: | 1 |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
Uniquely shaped modern 10 inch LED pendant with sleek lines. This pendant utilizes a Brushed Nickel Finish with a white linen interior for optimal light output. This pendant is ideal for modern, transitional or urban industrial kitchens.
| Finish: | Brushed Silver |
| Body Material: | Steel |
| Family: | Onion LED Pendant |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Certification: | cCSAus |
| Width: | 10 |
| Height: | 10.75 |
| Height max: | 77 |
| Weight: | 3.97 |
| Chain length: | 8 |
| Wire length: | 120 |
| Canopy diameter: | 4.9375 D x 1.125 H x 4.9375 W |
| Backplate: | 4.9375 D x 1.125 H x 4.9375 W |
| Bulb Count: | 1 |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.