The Savoy House Brewster 3-light pendant showcases a softly beautiful look inspired by a blooming flower. Its curving metal petals are finished in cavalier gold and royal white to create a winning combination. Brewster is 9.3" in height and 16" in width. It uses 3 candelabra size bulbs of up to 60 watts per bulb (bulbs not included). Comes with four 12" downrods and one 6" downrod.
| Finish: | Gold |
| Body Material: | Metal |
| Family: | Brewster |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Certification: | CSA |
| Width: | 16 |
| Length: | 16 |
| Height: | 9.3 |
| Minimum Height: | 15 |
| Maximum Height: | 51 |
| Weight: | 14.86 |
| Rod Length: | 4x 12; 1x 6 |
| Wire Length: | 80 |
| Canopy: | 6.5 x 6.5 x 0.75 |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Count: | 3 |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
The Savoy House Brewster 3-light pendant showcases a softly beautiful look inspired by a blooming flower. Its curving metal petals are finished in cavalier gold and royal white to create a winning combination. Brewster is 9.3" in height and 16" in width. It uses 3 candelabra size bulbs of up to 60 watts per bulb (bulbs not included). Comes with four 12" downrods and one 6" downrod.
| Finish: | Gold |
| Body Material: | Metal |
| Family: | Brewster |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Certification: | CSA |
| Width: | 16 |
| Length: | 16 |
| Height: | 9.3 |
| Height min: | 15 |
| Height max: | 51 |
| Weight: | 14.86 |
| Rod length: | 4x 12; 1x 6 |
| Wire length: | 80 |
| Canopy diameter: | 6.5 x 6.5 x 0.75 |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Count: | 3 |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.