It is often said that lighting is the jewelry of the home. The Savoy House Gardner 5-light chandelier perfectly exemplifies this saying! It features dramatically curving bowtie-like arms that wear wrapped metal accents as if they were bangles. These metal accents also adorn the downrod and the base of each candle. The Champagne Mist finish is bold, beautiful and textural. Gardner is 30" in width and has an adjustable height ranging from 5" to 59". It uses five candelabra size bulbs of up to 60 watts per bulb. Bulbs not included. Comes with two 12" downrods and one 6" downrod.
| Finish: | Bronze |
| Body Material: | Metal |
| Family: | Gardner |
| Style: | Transitional |
| Certification: | ETL/CETL |
| Width: | 30 |
| Length: | 30 |
| Height: | 5 |
| Minimum Height: | 5 |
| Maximum Height: | 59 |
| Weight: | 9.7 |
| Chain Length: | 2x 12, 1x 6 |
| Wire Length: | 80 |
| Canopy: | 6 x 6 x 0.75 |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Count: | 5 |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
It is often said that lighting is the jewelry of the home. The Savoy House Gardner 5-light chandelier perfectly exemplifies this saying! It features dramatically curving bowtie-like arms that wear wrapped metal accents as if they were bangles. These metal accents also adorn the downrod and the base of each candle. The Champagne Mist finish is bold, beautiful and textural. Gardner is 30" in width and has an adjustable height ranging from 5" to 59". It uses five candelabra size bulbs of up to 60 watts per bulb. Bulbs not included. Comes with two 12" downrods and one 6" downrod.
| Finish: | Bronze |
| Body Material: | Metal |
| Family: | Gardner |
| Style: | Transitional |
| Certification: | ETL/CETL |
| Width: | 30 |
| Length: | 30 |
| Height: | 5 |
| Height min: | 5 |
| Height max: | 59 |
| Weight: | 9.7 |
| Chain length: | 2x 12, 1x 6 |
| Wire length: | 80 |
| Canopy diameter: | 6 x 6 x 0.75 |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Count: | 5 |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.