Bring in a bright, vintage-inspired lighting look with the Savoy House Myers 1-light pendant. Its white cased glass shade has a rich and lustrous appearance that makes it ideal for a wide variety of applications. Slim strands of chain add a decorative touch and heighten the vintage intrigue. Finished in Polished Nickel. Myers is 27" in height and 18" in width. Uses one standard size bulb of up to 60 watts. The bulb is not included.
| Finish: | Polished Silver |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Family: | Myers |
| Style: | Transitional |
| Certification: | ETL/CETL |
| Glass/Crystal: | White Cased |
| Shade Dimensions: | 18.03 x 18.03 x 8.99 |
| Width: | 18 |
| Length: | 18 |
| Height: | 27 |
| Minimum Height: | 27.5 |
| Maximum Height: | 147 |
| Weight: | 5.95 |
| Chain Length: | 1x 120 |
| Wire Length: | 144 |
| Canopy: | 5.12 x 5.12 x 0.79 |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
Bring in a bright, vintage-inspired lighting look with the Savoy House Myers 1-light pendant. Its white cased glass shade has a rich and lustrous appearance that makes it ideal for a wide variety of applications. Slim strands of chain add a decorative touch and heighten the vintage intrigue. Finished in Polished Nickel. Myers is 27" in height and 18" in width. Uses one standard size bulb of up to 60 watts. The bulb is not included.
| Finish: | Polished Silver |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Family: | Myers |
| Style: | Transitional |
| Certification: | ETL/CETL |
| Width: | 18 |
| Length: | 18 |
| Height: | 27 |
| Height min: | 27.5 |
| Height max: | 147 |
| Weight: | 5.95 |
| Chain length: | 1x 120 |
| Wire length: | 144 |
| Canopy diameter: | 5.12 x 5.12 x 0.79 |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.