Circular geometry takes center stage in Kelly Wearstler's Cerne collection of pendants, chandeliers, ceiling mounts and portable lanterns. Inspired by vintage fluorescent paneling, the framed, minimalist discs emit modern warm light with an integrated LED. The low-profile silhouettes offer a versatile fit in interior spaces, while the portable lanterns are rechargeable and ideal for both indoor and outdoor use, effortlessly illuminating bookshelves, hearths and patios. Available in modern finishes. It is designed with an integrated 3-step touch dimmer conveniently designed to achieve your desired ambiance. A USB C to C cable allows Moneta to recharge within 5 hours with a maximum battery life of 12-14 hours. Wall charger included.
| Finish: | Bronze |
| Family: | Cerne |
| Designer: | Kelly Wearstler |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Location Rating: | Damp |
| Certification: | ETL Listed |
| Dimmer Type: | Integrated 3-Step Touch Dimmer |
| Width: | 7 |
| Length: | 7 |
| Height: | 17 |
| Weight: | 5 |
| Wire Length: | 72 |
| Backplate: | 7 x 7 x 1 |
| Bulb Base: | Dedicated LED |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Voltage: | 120V-240V |
| Bulb Wattage: | 2.2 |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 137 |
| CRI: | 90 |
| Integrated LED: | Yes |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Style: | Dedicated LED |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
Circular geometry takes center stage in Kelly Wearstler's Cerne collection of pendants, chandeliers, ceiling mounts and portable lanterns. Inspired by vintage fluorescent paneling, the framed, minimalist discs emit modern warm light with an integrated LED. The low-profile silhouettes offer a versatile fit in interior spaces, while the portable lanterns are rechargeable and ideal for both indoor and outdoor use, effortlessly illuminating bookshelves, hearths and patios. Available in modern finishes. It is designed with an integrated 3-step touch dimmer conveniently designed to achieve your desired ambiance. A USB C to C cable allows Moneta to recharge within 5 hours with a maximum battery life of 12-14 hours. Wall charger included.
| Finish: | Bronze |
| Family: | Cerne |
| Designer: | Kelly Wearstler |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Location Rating: | Damp |
| Certification: | ETL Listed |
| Width: | 7 |
| Length: | 7 |
| Height: | 17 |
| Weight: | 5 |
| Wire length: | 72 |
| Backplate: | 7 x 7 x 1 |
| Bulb Base: | Dedicated LED |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Voltage: | 120V-240V |
| Bulb Wattage: | 2.2 |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 137 |
| CRI: | 90 |
| Integrated LED: | Yes |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Style: | Dedicated LED |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.