The Stagger Large Outdoor Wall Sconce by Mick De Giulio seamlessly blends into the architecture of the space while making a bold statement with its substantial scale. The slender body conceals the LED light source, providing indirect light that gently reflects off the wall. Ships with standard backplate for existing junction boxes and custom concealed canopy for new construction junction box for a more minimalist aesthetic.
| Finish: | Black |
| Body Material: | Aluminum |
| Shade Material: | Acrylic |
| Family: | Stagger |
| Designer: | Mick De Giulio |
| Location Rating: | Wet |
| Certification: | ETL Listed |
| ADA: | Yes |
| Width: | 4 |
| Length: | 5 |
| Height: | 49 |
| Extension: | 4 |
| Weight: | 13 |
| Wire Length: | 8 |
| Shade/Glass Dimensions: | 4 x 49 x 5 |
| Backplate: | 49 x 5 x 0.6 |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 19.3 |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 2057 |
| CRI: | 90 |
| Integrated LED: | Yes |
| Bulb Included: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
The Stagger Large Outdoor Wall Sconce by Mick De Giulio seamlessly blends into the architecture of the space while making a bold statement with its substantial scale. The slender body conceals the LED light source, providing indirect light that gently reflects off the wall. Ships with standard backplate for existing junction boxes and custom concealed canopy for new construction junction box for a more minimalist aesthetic.
| Finish: | Black |
| Body Material: | Aluminum |
| Shade Material: | Acrylic |
| Family: | Stagger |
| Designer: | Mick De Giulio |
| Location Rating: | Wet |
| Certification: | ETL Listed |
| ADA: | Yes |
| Width: | 4 |
| Length: | 5 |
| Height: | 49 |
| Extension: | 4 |
| Weight: | 13 |
| Wire length: | 8 |
| Shade dimensions: | 4 x 49 x 5 |
| Backplate: | 49 x 5 x 0.6 |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Bulb Wattage: | 19.3 |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 2057 |
| CRI: | 90 |
| Integrated LED: | Yes |
| Bulb Included: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
Warranty: 5 Years
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.