The Stagger Small Table Lamp by Mick DiGiulio seamlessly blends into the architecture of the space. The slender body conceals the LED light source that provides stunning downward illumination. Stagger an embodiment of contemporary lighting ideal for your workspace. Crafted from high-grade steel, this lamp stands out not only in durability but also in functionality.
| Finish: | Black |
| Body Material: | Aluminum or Brass |
| Shade Material: | Acrylic |
| Family: | Stagger |
| Designer: | Mick De Giulio |
| Certification: | ETL Listed |
| Width: | 4.5 |
| Length: | 18 |
| Height: | 17.5 |
| Weight: | 6.5 |
| Wire Length: | 72 |
| Shade/Glass Dimensions: | 4.5 x 17.5 x 18 |
| Backplate: | 0.8 x 4.5 x 10 |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Voltage: | 120V-240V |
| Bulb Wattage: | 10 |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 324 |
| CRI: | 90 |
| Integrated LED: | Yes |
| Bulb Included: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
The Stagger Small Table Lamp by Mick DiGiulio seamlessly blends into the architecture of the space. The slender body conceals the LED light source that provides stunning downward illumination. Stagger an embodiment of contemporary lighting ideal for your workspace. Crafted from high-grade steel, this lamp stands out not only in durability but also in functionality.
| Finish: | Black |
| Body Material: | Aluminum or Brass |
| Shade Material: | Acrylic |
| Family: | Stagger |
| Designer: | Mick De Giulio |
| Certification: | ETL Listed |
| Width: | 4.5 |
| Length: | 18 |
| Height: | 17.5 |
| Weight: | 6.5 |
| Wire length: | 72 |
| Shade dimensions: | 4.5 x 17.5 x 18 |
| Backplate: | 0.8 x 4.5 x 10 |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Voltage: | 120V-240V |
| Bulb Wattage: | 10 |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 324 |
| CRI: | 90 |
| Integrated LED: | Yes |
| Bulb Included: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
Warranty: 5 Years
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.