Put the finishing touches on your home entertainment space with a modern three-light billiards light with a linear profile. It's classic design pairs a modern gold finish framework with clean lines and rounded dome shades made from glass in a golden mottled finish.
| Finish: | Gold |
| Body Material: | Steel |
| Family: | Cobalt |
| Style: | Transitional |
| Certification: | CETL |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Fixture Dimensions: | 49L x 13.5W x 9.25H |
| Shade/Glass Finish: | Golden Mottle |
| Shade/Glass Style: | Dome |
| Width: | 13.5 |
| Length: | 49 |
| Height: | 9.25 |
| Weight: | 17 |
| Rod Length: | 4x 24, 4x 12, 2x 6, 2x 3 |
| Wire Length: | 110 |
| Canopy: | 11.81L x 4.4W |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Count: | 3 |
| Bulb Wattage: | 100 |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $99.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.
Put the finishing touches on your home entertainment space with a modern three-light billiards light with a linear profile. It's classic design pairs a modern gold finish framework with clean lines and rounded dome shades made from glass in a golden mottled finish.
| Finish: | Gold |
| Body Material: | Steel |
| Family: | Cobalt |
| Style: | Transitional |
| Certification: | CETL |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Width: | 13.5 |
| Length: | 49 |
| Height: | 9.25 |
| Weight: | 17 |
| Rod length: | 4x 24, 4x 12, 2x 6, 2x 3 |
| Wire length: | 110 |
| Canopy diameter: | 11.81L x 4.4W |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Count: | 3 |
| Bulb Wattage: | 100 |
| Dimmable: | Yes |
Carrington Lighting is pleased to offer our customers free shipping on orders over $79.00 (Some exclusions apply. Click here for details). Carrington Lighting wants to ensure that you are happy with your purchase. If for any reason you are not satisfied with your purchase, you may return it within 30 days of receipt for a full refund. To learn more about our return policy or to start a return, click here.